Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie zobaczyć eksponaty związane z historią najstarszej średniej szkoły technicznej w Polsce, a także poznać jej obecne oblicze a nawet wejść na jej dach.
W 1873 r. (czyli 146 lat temu!) Zarząd Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, z inicjatywy bankiera Leopolda Kronenberga, utworzył Warsztat Instruktorski, który kształcił praktykantów na maszynistów, mechaników i majstrów warsztatowych. W sierpniu 1875 r. rosyjski minister komunikacji ustawowo powołał do życia Szkołę Techniczną Warszawsko-Wiedeńskiej Kolei Żelaznej. Szkoła ta została umieszczona nieistniejącym już dziś w budynku przy ul. Chmielnej 88. Wielokrotnie zmieniała się nazwa szkoły i specjalności kształcenia.
W 1953 r. Technikum Kolejowe Ministerstwa Komunikacji rozpoczęło zajęcia przy ul. Szczęśliwickiej 56 w nowym gmachu (IV piętra, kubatura 77 000 m³), zaprojektowanym przez architekta inż. Jana Golińskiego. Mieści się tu do dziś. Z dniem 1 września 2002 r. przekształcono Technikum Kolejowe w obecne Technikum nr 7 (wchodzące w skład Zespołu Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d.„Kolejówka”). Aktualnie kształci w 7 zawodach.
Szkoła może się poszczycić ogromną rzeszą znamienitych absolwentów. Byli to m. in. Teodor Cetys (1908-1993) – spadochroniarz-cichociemny AK, Stefan Jabłkowski (1863-1926) – jeden z założycieli spółki Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, Aleksander Janowski (1866-1944) – współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Władysław Podkowiński (1866-1895) – malarz impresjonista, Władysław Pytlasiński (1863-1933), mistrz świata w zapasach i Marian Woronin (ur. 1956) – sprinter, mistrz olimpijski z Moskwy z 1980 r.
Zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia dokumentów, zdjęć, plakatów, książek, rysunków, medali, pomocy naukowych…
Pozwoli to przekonać się jak wyglądali uczniowie i nauczyciele w różnych latach działalności szkoły, jak były urządzone pomieszczenia szkolne.
Zaprezentowana zostanie również kolekcja różnego typu lamp kolejowych i piękne, a zarazem kształcące modele pociągów – dzieła uczniów i nauczycieli.
Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia pokazów w najciekawszych obecnych pracowniach technicznych i … wyjścia na dach budynku.
Więcej informacji na: https://pik.warszawa.pl/art/noc-muzeow-w-technikum-nr-7-kolejowka/
Serdecznie zapraszamy 18 maja 2019 od godziny 19:00.