Pierwszym punktem odchodów była msza św. w intencji absolwentów, byłych nauczycieli i obecnej społeczności szkolnej w czwartek 12 października 2023 r. w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. Celebrowali ją czterej księża, z których trzej to absolwenci Technikum Kolejowego.
Potem nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego, ufundowanego przez absolwentów, nagrobka dyrektora technikum z lat 1945-1965 – Aleksandra Uzarowicza oraz zapalenie zniczy na grobach innych dawnych dyrektorów szkoły, pochowanych na cmentarzu powązkowskim.
W uroczystościach tych brały udział 2 poczty ze sztandarami szkoły obecnym i poprzednim.
W sobotę 14 października 2023 r. absolwenci uroczyście świętowali 150-lecie swojej szkoły.
Odsłonięto w Parku 5 Sióstr kamień z tabliczką „Aleja Warszawskiej Kolejówki” . Odsłonięto i poświęcono przed budynkiem szkoły kamień z pamiątkową tablicą.
Później wszyscy spotkali się auli szkolnej – razem 445 osób – na XI Zjeździe Absolwentów Warszawskiej „Kolejówki”!
W tym uroczystym dniu na zaproszenie absolwentów przybyli panowie Sławomir Umiński i Grzegorz Wysocki – zastępcy burmistrza Dzielnicy Ochota oraz dyrektor szkoły pani Agnieszka Borkowska-Gut ze swoim zastępczyniami paniami Magdaleną Kołodziejską, Agnieszką Królak i Ewą Łapińską oraz kierownikiem szkolenia praktycznego, panem Andrzejem Dąbkiem. Byli również dawni dyrektorzy szkoły Zbigniew Chałas i Jerzy Staniszewski, zasłużeni dla Technikum Kolejowego panowie Janusz Kamiński b. minister komunikacji i Ryszard Olszewski b. naczelny dyrektor Centralnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych oraz Zdzisław Gosk– wiceprezes Zarządu Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej.
Zaproszenie ze wzruszeniem przyjął również pan Grzegorz Rabanowski, syn inż. Jana Rabanowskiego, który był patronem szkoły w latach 1959-1990.
Nie zabrakło oczywiście byłych, bliskich sercom wychowanków nauczycieli i innych pracowników szkoły.
Gromkimi brawami i upominkiem powitano najstarszego z przybyłych na zjazd absolwentów, który ukończył szkołę (wydział dróg i mostów) w 1953 r.
Uroczystość prowadziła pani prof. Maria Pilich. Witając obecnych na sali absolwentów i wychowanków „Kolejówki” podkreśliła, że byli i są oni zasłużeni na różnych polach: nauki, techniki, polityki, kultury, sztuki, literatury, biznesu, a także w sporcie (m. in. lekkoatleta Marian Woronin – wicemistrz olimpijski z Moskwy z 1980 r.) i w Kościele rzymskokatolickim.
Przedstawiła następnie prezentację przypominającą fakty i ciekawostki z historii szkoły oraz osoby w niej pracujące. Zebrani z ogromnym zaciekawieniem słuchali komentarza i patrzyli na archiwalne zdjęcia obu budynków szkolnych, sal lekcyjnych, warsztatów, boiska, internatu, gabinetów lekarskich i z przebiegu uroczystości szkolnych. Rozpoznawali swoich nauczycieli i kolegów na lekcjach, przerwach i na wycieczkach.
Zebrani z przyjemnością wysłuchali serdecznych i ciepłych słów pani dyrektor Agnieszki Borkowskiej-Gut oraz zastępcy burmistrza Dzielnicy Ochota pana Grzegorza Wysockiego.
Swoje wspomnienia przedstawił dawny dyrektor technikum (w latach 1987-2007) pan Jerzy Staniszewski. W imieniu absolwentów i wychowanków głos zabrał Zbigniew Janas, który szkołę ukończył w 1973 r.
Sympatyczna była część artystyczna uroczystości. Duet muzyczno-wokalny Joanna i Leszek (absolwent z 1992 r.) rozpoczął występ od zaintonowania „Sto lat”, które dla swoich nauczycieli zaśpiewali razem z nim absolwenci i wychowankowie. Wykonawcy zaprezentowali kilka piosenek, a przy ostatniej - „Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg” przez aulę przetańczył długi nauczycielsko-uczniowski „pociąg”.
Po zakończeniu uroczystości w auli absolwenci rozeszli się po korytarzach szkolnych, klasach, pracowniach przedmiotowych, byli w salach gimnastycznych, bibliotece i oczywiście muzeum. Z uśmiechem fotografowali się w ławkach i ze swoimi nauczycielami.
Poźniej nauczyciele i ich byli uczniowie spotkali się w restauracji nieopodal szkoły w na uroczystym obiedzie. To spotkanie niektórzy zakończyli dopiero w późnych godzinach wieczornych.
W niedzielę 15 października 2023 r. odbyło się jeszcze plenerowe towarzyskie spotkanie absolwentów i wychowanków „Kolejówki” z rodzinami. Zwiedzano zaplecze techniczne piaseczyńsko – grójeckiej kolei wąskotorowej, a następnie specjalny pociąg wyruszył ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe do Tarczyna i wrócił do Runowa. Tam to na leśnej polanie miał miejsce piknik z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Można było też przejechać się drezyną wąskotorową „moja – twoja”.
Piękna pogoda spowodowała, że nie chciało się wracać do Piaseczna.
Wszystkie wydarzenia jubileuszowe osoby biorące w nich udział uznały za bardzo udane, a absolwenci już czekają na kolejne spotkanie.