Strona główna
- Samorząd
- Wolontariat
Aktualności
Lekcja historyczna
- 06.11.2023
Szkoła pamięta
- 03.11.2023
Listopad to wyjątkowy miesiąc w polskiej tradycji - miesiąc zadumy i skupienia. Pamiętamy o tych, których nie ma już wśród nas, odwiedzamy groby swoich bliskich. Wspominamy.
Dzień Zaduszny to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych bliskich zmarłych, znajomych i tych, których znaliśmy ,,tylko przez chwilę".
Uczniowie Technikum nr 7 d. "Kolejówka", jak co roku wzięli udział w akcji #Szołapamięta. Młodzież odwiedziła groby i zapaliła znicze zmarłym nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.
„Ciszą cmentarną ukołysani,
z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani,
odpoczywają w pokoju.
A choć ich życia płomień zgasł,
to myśli o nich są przecież w nas”.
Wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów
- 03.11.2023
26 października odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Z naszej szkoły stypendium otrzymał uczeń klasy 5ma, Michał Hoinca. Akty przyznania stypendiów wręczała Mazowiecka Kurator Oświaty, Pani Aurelia Michałowska wraz z Wicewojewodą Mazowieckim. Zarówno Michałowi, jak i jego Rodzicom wielkie gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w nauce.
1
Paczka na Gwiazdkę
- 31.10.2023
Pierwszego dnia zbiórki naszym celem było obdarowanie PACZKĄ NA GWIAZDKĘ jednego małego pacjenta. Drugiego dnia zaczęliśmy nieśmiało marzyć o zarezerwuwaniu dwóch listów. Dziś już wiemy, że Wasze zaangażowanie w akcję przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Wolontariusze wybiorą aż trzy listy małych pacjentów!
PODSUMOWUJĄC: 3 dni zbiórki, 5 cudownych Wolontariuszy: Wiktoria Kapela, Zosia Dubelska, Ola Chylińska, Sebastian Tryfon, Robert Dębski i.......1092,28 zł, 65 eurocentów i 1 frank szwajcarski!
Jesteście cudowni! Bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom!
I jeszcze kropka nad "i": Wobec takiego zaangażowania nie mogliśmy nie zareagować. Czwarty pacjent zostanie obdarowany i wybrany przez najcudowniejszy team opiekunów Wolontariatu: Olga Chojnacka i Daniel Szafarz - dziękuję, że ten prezent stworzymy razem.
Wszystkim tym, którzy akcję chcą przesłać dalej pozostawiamy link: https://paczkanagwiazdke.pl/
Spełniajcie marzenia dzieci!
Dobro wraca!
Koordynatorem akcji byla Pani Monika Lange.
Absolwenci świętowali 150-lecie swojej szkoły
- 25.10.2023
Pierwszym punktem odchodów była msza św. w intencji absolwentów, byłych nauczycieli i obecnej społeczności szkolnej w czwartek 12 października 2023 r. w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. Celebrowali ją czterej księża, z których trzej to absolwenci Technikum Kolejowego.
Potem nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego, ufundowanego przez absolwentów, nagrobka dyrektora technikum z lat 1945-1965 – Aleksandra Uzarowicza oraz zapalenie zniczy na grobach innych dawnych dyrektorów szkoły, pochowanych na cmentarzu powązkowskim.
W uroczystościach tych brały udział 2 poczty ze sztandarami szkoły obecnym i poprzednim.
W sobotę 14 października 2023 r. absolwenci uroczyście świętowali 150-lecie swojej szkoły.
Odsłonięto w Parku 5 Sióstr kamień z tabliczką „Aleja Warszawskiej Kolejówki” . Odsłonięto i poświęcono przed budynkiem szkoły kamień z pamiątkową tablicą.Później wszyscy spotkali się auli szkolnej – razem 445 osób – na XI Zjeździe Absolwentów Warszawskiej „Kolejówki”!
W tym uroczystym dniu na zaproszenie absolwentów przybyli panowie Sławomir Umiński i Grzegorz Wysocki – zastępcy burmistrza Dzielnicy Ochota oraz dyrektor szkoły pani Agnieszka Borkowska-Gut ze swoim zastępczyniami paniami Magdaleną Kołodziejską, Agnieszką Królak i Ewą Łapińską oraz kierownikiem szkolenia praktycznego, panem Andrzejem Dąbkiem. Byli również dawni dyrektorzy szkoły Zbigniew Chałas i Jerzy Staniszewski, zasłużeni dla Technikum Kolejowego panowie Janusz Kamiński b. minister komunikacji i Ryszard Olszewski b. naczelny dyrektor Centralnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych oraz Zdzisław Gosk– wiceprezes Zarządu Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej.Zaproszenie ze wzruszeniem przyjął również pan Grzegorz Rabanowski, syn inż. Jana Rabanowskiego, który był patronem szkoły w latach 1959-1990.
Nie zabrakło oczywiście byłych, bliskich sercom wychowanków nauczycieli i innych pracowników szkoły.Gromkimi brawami i upominkiem powitano najstarszego z przybyłych na zjazd absolwentów, który ukończył szkołę (wydział dróg i mostów) w 1953 r.
Uroczystość prowadziła pani prof. Maria Pilich. Witając obecnych na sali absolwentów i wychowanków „Kolejówki” podkreśliła, że byli i są oni zasłużeni na różnych polach: nauki, techniki, polityki, kultury, sztuki, literatury, biznesu, a także w sporcie (m. in. lekkoatleta Marian Woronin – wicemistrz olimpijski z Moskwy z 1980 r.) i w Kościele rzymskokatolickim.
Przedstawiła następnie prezentację przypominającą fakty i ciekawostki z historii szkoły oraz osoby w niej pracujące. Zebrani z ogromnym zaciekawieniem słuchali komentarza i patrzyli na archiwalne zdjęcia obu budynków szkolnych, sal lekcyjnych, warsztatów, boiska, internatu, gabinetów lekarskich i z przebiegu uroczystości szkolnych. Rozpoznawali swoich nauczycieli i kolegów na lekcjach, przerwach i na wycieczkach.
Zebrani z przyjemnością wysłuchali serdecznych i ciepłych słów pani dyrektor Agnieszki Borkowskiej-Gut oraz zastępcy burmistrza Dzielnicy Ochota pana Grzegorza Wysockiego.
Swoje wspomnienia przedstawił dawny dyrektor technikum (w latach 1987-2007) pan Jerzy Staniszewski. W imieniu absolwentów i wychowanków głos zabrał Zbigniew Janas, który szkołę ukończył w 1973 r.Sympatyczna była część artystyczna uroczystości. Duet muzyczno-wokalny Joanna i Leszek (absolwent z 1992 r.) rozpoczął występ od zaintonowania „Sto lat”, które dla swoich nauczycieli zaśpiewali razem z nim absolwenci i wychowankowie. Wykonawcy zaprezentowali kilka piosenek, a przy ostatniej - „Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg” przez aulę przetańczył długi nauczycielsko-uczniowski „pociąg”.
Po zakończeniu uroczystości w auli absolwenci rozeszli się po korytarzach szkolnych, klasach, pracowniach przedmiotowych, byli w salach gimnastycznych, bibliotece i oczywiście muzeum. Z uśmiechem fotografowali się w ławkach i ze swoimi nauczycielami.
Poźniej nauczyciele i ich byli uczniowie spotkali się w restauracji nieopodal szkoły w na uroczystym obiedzie. To spotkanie niektórzy zakończyli dopiero w późnych godzinach wieczornych.W niedzielę 15 października 2023 r. odbyło się jeszcze plenerowe towarzyskie spotkanie absolwentów i wychowanków „Kolejówki” z rodzinami. Zwiedzano zaplecze techniczne piaseczyńsko – grójeckiej kolei wąskotorowej, a następnie specjalny pociąg wyruszył ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe do Tarczyna i wrócił do Runowa. Tam to na leśnej polanie miał miejsce piknik z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Można było też przejechać się drezyną wąskotorową „moja – twoja”.
Piękna pogoda spowodowała, że nie chciało się wracać do Piaseczna.Wszystkie wydarzenia jubileuszowe osoby biorące w nich udział uznały za bardzo udane, a absolwenci już czekają na kolejne spotkanie.
31
Sztafetowe biegi przełajowe
- 25.10.2023
28 września 2023 roku w Parku Szczęśliwickim w Warszawie odbyły się Mistrzostwa dzielnicy Ochota w sztafetowych biegach przełajowych, w ramach LVII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. W tych emocjonujących zawodach zadebiutowała reprezentacja Technikum nr 7. W rywalizacji ochockich szkół średnich uczniowie zdobyli srebrne medale.
Reprezentacja pobiegła w składzie:
1. Rafał Skrzydlewski 3oze
2. Dawid Górski 1 cl
3. Mieszko Chachurski 2ao
4. Grzegorz Molak 2 eg
5. Adam Tomkiel 2 bl
6. Mateusz Kozłowski 5 egOpiekunami grupy byli p. Radosław Dutkowski i p. Marcin Wiktorzak.
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
- 23.10.2023
12 października klasa 3 oze wybrała się na wycieczkę dydaktyczną do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Celem wyjazdu było poznanie życia i twórczości poety romantycznego, Zygmunta Krasińskiego. Uczniowie zwiedzili pałac, należący do poety, oraz ciekawą wystawę dzieł sztuki i pamiątek z okresu romantyzmu. Interesującym punktem wycieczki była wizyta w powozowni, w której uczniowie zobaczyli pojazdy z różnych epok.
Opiekunami uczniów były Pani Renata Kędziora i Pani Aleksandra Retka.
Centrum Szkolenia Maszynistów
- 23.10.2023
17 października odbyła się wycieczka klasy 4eg do Centrum Szkolenia Maszynistów. Po krótkim instruktażu, uczniowie mogli usiąść w kabinie maszynisty za pulpitem i poczuć się jak profesjonaliści. Wszystkie niebezpieczeństwa zgłaszali dyżurnemu ruchu kolejowego. Miłą niespodzianką były odwiedziny Pana Henryka Skwarki, wieloletniego nauczyciela naszej szkoły, który podzielił się swoim doświadczeniem maszynisty i udzielał cennych wskazówek.
Opiekunami wycieczki byli Pani Karolina Kozak oraz Pan Krzysztof Nawrocki.
Europejski Dzień Języków
- 20.10.2023
Po raz kolejny, odbył się Europejski Dzień Języków. Dzień ten został ustanowiony przez Radę Europy w 2001r. i zawsze świętowany jest 26 września. Celem Europejskiego Dnia Języków jest ukazanie korzyści płynących z nauki języków, takich jak pełniejsze porozumienie, poznawanie tradycji i kultury innych narodów europejskich. W tym roku uczniowie mogli poznać tradycyjne kuchnie narodowe i przedstawić popularne dania europejskie.
Organizatorką Europejskiego Dnia Języków był Pani Patrycja Żurkowska
Stacja Grawitacji
- 19.10.2023
Po czasie intensywnej pracy nadeszła pora na zabawę i integrację. 17 października członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu mieli okazję na wspólne, trampolinowe szaleństwo w Stacji Grawitacji. Wyzwaniem było także przejście całej trasy parku linawego. Dali radę! Kto, jak nie Oni!!!!
Opiekunami Wolontariuszy były Panie: Monika Lange i Agata Gallewicz.